Yerel Bölgesel Seo (Local SEO)


Yerel Seo, genel arama sonuçlarına filtre uygulayarak arama sonuçlarını daraltıp, söz konusu Websitesinin hedeflenen il / ilçe / mahalle gibi yerleşim alanlarında bulunan okuyucu / müşteri kitlesine ulaşarak daha etkili sonuçlar alınmasını amaçlayan Local veya bölgesel seo olarakta anılan alt Seo türüdür.

Yerel SEO Hangi durumlarda yapılır?

Yerel Bölgesel Seo çalışması;

  1. Sadece belirli bir bölgede hizmet veren bölgesel bir şirketin, potansiyel müşterilerini sadece bulunduğu bölgeden istemesi gibi durumlarda.
  2. Bağlı olduğu yer ile ilgili dernek, federasyon gibi sosyal amaçlı yerel oluşum ve yapılanmaların websitelerinde.
  3. Otel, tatil köyü, eğlence merkezi gibi Websitelerinde.
  4. Sadece bulunduğu yer ile ilgili haber sunan yerel haber sitelerinde.
  5. Yerel radyo istasyonu veya yerel televizyon istasyonu gibi bölgesel kuruluş sitelerinde.

Ve bu doğrultuda çoğaltılabilecek benzer senaryoların olduğu seo ile ilgili durumlarda, etkili, hızlı ve tatmin edici sonuçlar sunması açısından websitelerince sıkça tercih edilen bir hizmettir.

Yerel seo nasıl yapılır?

Eğer bir yerel seo ya ihtiyacı olan bölgesel bir işletme iseniz, öncelikle odaklanacağınız hedef kitleniz belirlenerek, bu kitlenin tercihleri ve alışkanlıkları tespit edilmeye çalışılır. Yapılan sorgularda kullanılan anahtar kelimeler belirlenir.. Bu ana anahtar kelimelere, anlam yönünden köprü oluşturacak alt anahtar kelime grupları da belirlenir.Müşterinin örnek olarak sunduğu veya incelemeler sonucunda belirlenen öne çıkan ve arama sonuçlarında iyi pozisyonlar elde etmiş rakip sitelerin davranışları ve içerikleri incelenerek, optimizasyon sürecinin startı verilir.

Halihazırda bulunan içerik ve materyaller ele alınarak analiz edilir. Eğer içerik bazı düzenlemeler ile canlandırılabiliyorsa uzman dokunuşları ile yerel seo uyumlu hale getirilir. Çöp olarak tabir edilen tarzda bilinçsiz ve amatörce yazılmış içerikler mevcut ise,bu içerikler hemen imha edilir. Çünkü eğer Google tarafından indekslenmişse ve Google yönergelerine uygun değilse, bu içerikler maalesef yerel seo sürecini uzatacak ve bu süreçte sürekli negatif etki yapacaktır.

Bu nedenle,yeri gelmişken bir tavsiyede bulunalım;

Eğer sitenize içeriklerinizi kendiniz ekliyor ve duzenlemelerini siz yapıyorsanız, en azından seo ile ilgili önemli püf noktaları bildiginize emin olun. Arama motoru optimizasyonu çok kolay gibi görunse de işin aslı öyle değildir. Çok uzun uğraşlar ve incelemeler sonucunda öğrenilir. Bir çok değişim yıllar içerisinde, gece gündüz ayırımı yapmadan, sabırla takip edilir. Düşünün ki bu bile çoğu zaman yeterli değildir. Çünkü yapılan güncellemeler sürekli kaliteli içerik sunan siteleri daha kalitesiz olan sitelerden ayırma doğrultusunda ilerlemekte ve diğer taraftan web sitelerince bunu manipüle etmenin yolları bulunarak geçici çözümlere başvurulmaktadır. Arama motorları ile seo yapmaya çalışan kişiler arasındaki bu garip savaş, her gün bu şekilde devam etmekte, halihazırdaki kriterlere onlarca farklı ve yeni kriter eklenmektedir. Seoya eklenen bu yeni kriterler, bir gün öncenin taktiklerini geçersiz kılabilmektedir. Bize çok basitmiş gibi görünen bu güncellemelere Google gibi sektörde söz sahibi olan arama motorları, milyon dolarlar harcamaktadır. Daha iyi kullanıcı deneyimi sunma amacıyla yapılan bu güncellemeler ile, gelişigüzel düzenlenmiş içi boş içerikler ve bu içerikleri barındıran internet siteleri ceza almakta, sıralamaları düşürülmekte, hatta çoğu zaman arama sonuçlarından bile çıkarılmaktadır. Bu sebeple seo konusundaki birikiminize güvenemiyorsanız, kulaktan dolma bilgilerle websitenizi kesinlikle riske atmayın. Alan adınızın siciline eklenecek negatif yönde bir puan asla unutulmamakta ve oralarda bir yerlerde bekletilmektedir.