Web sitesi hızı ve arama sıralamalarına etkisi


Google, siteleri anahtar kelime alaka düzeyine göre sıralamak için sürekli olarak algoritmasını değiştiriyor ve anahtar kelimelerin ve geri bağlantıların daima bu savaşta ağırlık bakımından aslan payına sahip olmaları, özellikle – arama motoru optimizasyon – sürecinde görünüş olarak daha küçük faktörlere odaklanılmasını engelliyor. Örneğin, web sitesi hızını ele alalım. Bir web sitesinin hızının, arama sıralamaları konusunda ne tür bir ağırlığı olduğunu merak edebilirsiniz, ancak aslında tam da Google‘ daki konumunuzu etkileyen bir faktördür.

Web sitesi hızı sıralamayı nasıl etkiler?

İlk olarak, web sitesinin hızının sıralamalarda ne tür önem taşıdığı konusu anlatılırken bir takım istisnalardan bahsetmeliyiz, verilecek örnekler birbirleri ile çelişebilir. Şöyle ki, çok hızlı tepki süresi olan bir siteyi örnek verelim, söz konusu websitesi kalite ve içerik yönünden eksik ise açılış kapanış hızının kendisine ne tür getiri veya götürü sağlayacağı fazla kaale alınacak bir durum olmayacaktır. Eşit şartlara sahip ve kalite yönergelerine uygun iki web sitesi ile makaleye devam ediyoruz…

Sonuçlar, aslında bir web sitesinin hızını ölçmek için hangi metriği kullandığınıza bağlıdır. Örneğin, sayfanın ilk baytını yüklemek için gereken süreyi göz önüne alırsanız, bu sonuç büyük bir faktördür, çünkü bir sayfanın ilk baytını yüklemek ve tepki vermek konusunda hızlı olan siteler genellikle Google’ da daha yüksek sıralanır ve zaten bunu gerek masaüstünde gerek mobil cihazlarda hemen farkedersiniz.

Genel ve yaygın olarak, web sitesi hızının sıralamalarda 1’den az önem derecesine sahip olduğuna inanılıyor. Örneğin arama sağlayıcısı devlerinden Google, web sitesi hızını hesaba kattıklarını ancak önemli olanın ayrıntılarını açıklamadıklarını bir çok kere belirtti. Görünen o ki bu sinyal bir şekilde sıralama algoritmalarına gömülmüş ve kriter olarak diğer baz alınan kıstasları besliyor.

Bununla birlikte, birçok büyük ve küçük site, sitelerini hızlandırmak için optimizasyon yaptıktan sonra trafiğin arttığını (arama motorlarından veya başka şekillerde) bildiriyor. Bu istatistikler bile, denemek için oldukça iyi bir neden. Siteniz yavaşsa – içeriğiniz ne kadar iyi olursa olsun – trafiğiniz ve dönüşümleriniz için negatif etki sağlar.

Web sitesi hızı kullanıcı deneyiminin anahtarıdır,

Bu nedenle siteniz yavaşsa, bunu bu şekilde sürdürmenin hiç bir anlamı yoktur. Ziyaretçilerinizin içeriğinizi görebilmeleri için 10 saniye beklemesi gerektiğini varsayalım. Elde edilen istatistiklere göre, büyük çoğunluğu – bu gecikmeden tedirgin olarak – sayfa yüklenmeden önce siteden ayrılıyor.