Teknik SEO açısından uygulamak için ipuçları


Teknik SEO kavramıyla ilgili ipuçları. Bir web sitesini teknik açıdan seoda kusursuz yapan nedir? İşte muhtemelen  teknik SEO nun en büyük kısmını oynayacak olan 8 faktör. Bu makalede  teknik SEO başarısı için gereken sekiz öne çıkan temel adım üzerinde duracağız. Bunlardan bazıları bir süredir halihazırda uygulanan teknikler. Diğerleri oldukça yeni ve son arama motoru güncellemeleri ile bağlantılı.

Arama motorları tarafından dizine eklenen sitenizin sayfalarının sayısıyla başlayın.

Websitenizi bu anlamda denetleyebileceğiniz SEO açısından fonksiyonel araçlar sunan, alternatif onlarca websitesi var.

Teknik SEO açısından uygulamak için ipuçları

İdeal olarak, bu görünen sayı, sitenizdeki toplam sayfa sayısıyla, ancak indexlenmesini istemediğiniz sayfaların sayısıyla orantılı olmalıdır. Elde edilen grafiklerde bir anormallik seziliyorsa, beklediğinizden daha büyük bir boşluk göze çarpıyorsa, robots.txt dosyasını gözden geçirerek, izin verilen veya izin verilmeyen sayfalarınızı incelemeniz gerekebilir. Oradaki parametreler, belirli arama motorları için farklı yapılandırılmış olabilir.

Önemli kaynakların taranabilir olduğundan ve bunlara izin verilmiş olduğundan emin olun.

Sitenizin teknik açıdan taranabilirliğini kontrol etmek için, yalnızca robots.txt dosyasına bakmanız yetmeyebilir. Çoğu zaman gözden kaçabilen diğer ayarlara dayanabilir. Robots.txt, sayfaların bazılarını, dizine ekleme işlemini kısıtlamanın yollarından yalnızca biridir.Eğer bir içerik sistemi kullanıyorsanız, SEO eklentisi nin ayarlarının doğru yapılandırıldığından emin olunması gerekir.Örneğin sayfa kodlarında gözünüzden kaçan bir Noindex metatagı o sayfanın indexlenmesini engellemiş olabilir.

Teknik SEO açısından uygulamak için ipuçları Teknik SEO açısından uygulamak için ipuçları
Örneğin; Google botları sayfaları işlemek ve tüm sürümleri hakkında doğru karar vermek için sitenizin ilişkili olduğu her türlü kaynağa ihtiyaç duyar. (CSS ve JavaScript gibi) kaynakların rahatça taranabilmesi kritik önem taşıyor. CSS dosyalarınızın olduğu alt ya da üst klasör robots.txt dosyası tarafından kısıtlandıysa ve dizine eklemeye kapatıldıysa, Google sayfaların yansımasını olması gerektiği şekilde göremeyecek demektir. Css nin engellenmesi sonucunda ortaya çıkacak olan “şekilsiz sürüm”, arama motorlarının sitenizin görüntüsünü olduğundan farklı görmesi yüzünden, hakkınızda yanlış karar vermesiyle sonuçlanabilir.Bu çoğu zaman sıralama sonuçlarında çok aşağı düşmenize, hatta çoğu zaman kaybolmanıza neden olabilir. Benzer şekilde, JavaScript dosyalarınız da taranamazsa Google, sitenizin dinamik olarak oluşturulan içeriğinin herhangi birini “göremediği için” dizine eklemeyecektir.

Tarama bütçesini optimize edebilirsiniz.

Tarama bütçesi, arama motorlarının belirli bir süre taradığı bir sitenin sayfalarının sayısıdır. Tarama bütçesinin ne olduğu hakkında fikriniz yoksa veya desteğe ihtiyacınız varsa -> Google Search Console u ziyaret ederek aklınızdaki soru işaretlerinden kurtulabilirsiniz.Burada fikir edindikten sonra bu verileri daha derinlemesine görmek isteyebilirsiniz.Çünkü Google Arama Konsolu; bu istatistikleri her sayfa için ayrı ayrı göstermiyor.

 

Verilerin daha detaylı sürümü için, -> WebLogExpert bağlantısını da ziyaret edebilirsiniz.
Tarama bütçenizi optimize etmenin diğer yolları aşağıda belirtilmiştir.

Yinelenen sayfaları tespit edip bunlardan kesinlikle kurtulun. Bu çoğu zaman çok sıkıntılı olabilir ve sizi uğraştırabilir.Ama ne pahasına olursa olsun vakit ayırıp söz konusu problemi çözmeniz gerekiyor. Çünkü arama motorları yinelenen sayfalarınız ne kadar gizlenmiş olursa olsun, bunları bulacak ve tarama bütçenizi boşa harcayacaktır.

• Size getiri sağlamayacak sayfalarınız vardır. Hiçbir SEO değeri olmayan bu sayfaların indexlenmesini önleyebilirsiniz. Mesela; Gizlilik politikaları, şartlar ve koşullar, süresi dolmuş promosyonların sayfaları gibi değersiz sayfaları Robots.txt dosyanıza ekleyeceğiniz bir Disallow kuralı ile halledebilirsiniz. Ayrıca, Google’ın aynı parametreleri farklı sayfalardan ayrı ayrı taramaması için Google Search Console‘ da belirli URL parametrelerini belirtmek isteyebilirsiniz. Buda garantili bir yoldur.

İç bağlantıları denetleyin.

Mantıksal ve düzenli bir site yapısı, sitenin taranabilirliğin ön şartıdır; Dahili bağlantılar, sayfalar arasında karar verilmesinede yardımcı olarak, ayrıca sayfalardaki sıralama güçlerini (veya PageRank’ı) daha verimli bir şekilde yaymaya ve paylaştırmaya yardımcı olur.

Dahili bağlantıları denetlerken dikat etmeniz gereken şeylerin bazıları şunlardır:

• Üçten fazla tıklama uzaktaki derinliğe sahip sayfalar var ise, bu sayfalara önem veriyorsanız tespit ederek, ana sayfadan daha kolay ulaşılabilir olduğundan emin olmalısınız.

• Kırık bağlantılar. Bunlar ziyaretçiler üzerinde teknik anlamda kötü izlenim bırakır ve sayfaların sıralamalardaki pozisyonunun aleyhine işler. Çoğu SEO eklentisi veya aracı, bozuk bağlantıları tespit ederek gösterir, ancak hepsini bulmak zor olabilir. HTML öğelerinin yanı sıra, etiketler, HTTP üstbilgileri ve site haritalarına da bakmayı unutmayın.

• Ve yine ziyaretçiler nazarında olumsuz izlenim bırakacak yükleme süresini ve yukarıda bahsi geçen tarama bütçesini etkileyecek yönlendirmeleri belirleyerek, bu bağlantıları hemen güncelleyin.
• Yetim sayfalar olarak tabir edilen sayfalar vardır. Bu sayfalar, çoğu zaman içerisinde önemli bilgi taşıyabilir veya Websitenizin önceki dosyalarından kalmış olabilir. Bu yetim sayfalar sitenizin diğer sayfalarına herhangi bir linkle bağlı değildir ve kolayca ulaşılamadığı için ve güncellenemediği içinde çoğu zaman orada öylece kalarak körelir. İçerinde önemli içerik taşıyanları, ziyaretçiler ve arama motorları için kolay ulaşılabilir hale getirebilirsiniz.

Site haritanızı inceleyin ve güncelleyin.

Site haritaları nın SEO açısından ne kadar önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Arama motorlarına sitenizin yapısını bildirirler ve bu sayede arama motorları, yeni içerikleri daha hızlı keşfederler. Site haritalarınızı kontrol etmek için çeşitli yollar vardır:

Yeni içerik sitenize her eklendiğinde, XML site haritanızın güncellenmesi gerekmektedir. WordPress gibi sistemler ve bağlı oldukları eklentiler çoğu zaman bunu otomatik olarak yapsa da, varsayılan parametrelerle çalışıyor olabilirler.Kendi kendilerine karar veremezler.Bu nedenle hazır içerik yönetim sistemleri kullanıyor olsanız bile bu dengelere manuel olarak düzenli şekilde gözatmayı ihmal etmemeli ve kusursuz çalıştığından emin olmalısınız.

Sayfa hızını sürekli test edin ve gerekiyorsa geliştirin.

Sayfa hızı sadece  Google‘ ın en önemli önceliklerinden biri değil, aynı zamanda epeydir SEO için sıralamalar konusunda en büyük söz saibi olan en hatrı sayılır sinyal olarak görülüyor . Google‘ ın sayfalarınızın yüklenme süresini test edebileceğiniz-> PageSpeed Insights aracı, bunu test etmek için en zahmetsiz yollardan birisi. Bunu denetlediğiniz çoğu zaman oradaki değerlere göre oluşan sinyal Google Bot u uyarabiliyor ve güncelleme yapabiliyor.Bu nedenle işin teknik yönü ile uğraşanlar için faydalı servislerden.

Sonuç sayfasında websiteniz testin bazı kriterlerini geçemezse, Google aynı araçla size detayları ve düzeltilecek şekilde önerileri sunuyor. Bu, Google için, hız konusunun ne kadar önemli olduğu hakkında çok şey söylüyor.

Web siteniz Mobil dostu olsun.

Bir süre önce, bir haber duyurulmuştu. Epeydir zaten dikkatimizi çektiği üzere, mobildeki sonuçlarla masaüstü sonuçlar arasındaki ilişkide, belirleyici unsur olarak Mobil in görülmesi sonucunda, Web sitesinin mobil sürümünün kalitesinin, hem mobil hem de masaüstü arama sonuçlarının nasıl sıralanması gerektiğini belirleyeceği kesinlik kazandı.

Öne çıkan bir kaç mobil SEO ipucu için aşağıdaki bağlantılar takip edilebilir.

• Yine ücretsiz bir Google aracı olan Mobil Uyumluluk Testi aracı ile sayfalarınız test ederek çıkan sonuçlara göre optimize yapabilirsiniz.

• Masaüstü sürümüne yaptığınız gibi, mobil sitenizin sürümü için de kapsamlı denetimler ve araçlar çalıştırın. Büyük olasılıkla SEO için kullanıcıya ve cihaza özel optimizasyon yapmanız gerekecek. Yukarıda bahsettiğimiz Robots.txt dosyasının, bu farklı sürümü kısıtlamadığından ve arama motorlarının, mobil sürümü olması gerektiği gibi gördüğünden emin olun.

Mobil sıralamalarını da izleyin, not edin. Söylediğimiz gibi; yakında bu sıralamaların, masaüstü sürümleri bile değiştireceğini unutmamalısınız.

Sosyal Medya gücünü daha çok önemseyin.

Hedef kitleniz, çoğu zaman sadece Google arama sonuçları ya da reklamları ile yönlendirilmiyor olabilir. Diğer arama motorlarının da özellikle mobil kullanımın artmasıyla kendi çaplarında hamleler yaptığını unutmayın. Özellikle Sosyal medya Platformlarının bütünleşik arama motorları sizin için çok değerli bir potansiyeli barındırıyor. Bu nedenle optimizasyonu nuzu bunlara göre de ayarlayın.

Bir Cevap Yazın