Sosyal medya web siteniz için neler sağlar


 1. Başlarken

  Hedeflediğiniz okuyucularla ilişkiler kurma imkanı sunar. Takipçileriniz, hayranlarınız ve kişileriniz, bir köprü oluşturarak markanızın farkındalığını artırır.

 2. Değerli müşteri verileri ve istatistikleri sağlamak

  Sosyal medya, gerçek zamanlı olarak müşterileriniz hakkında muazzam miktarda veri oluşturur. Günlük olarak 500 milyondan fazla tweet, facebook’da 4.5 milyar beğenme, instagram’a yüklenen 95 milyon fotoğraf ve video bulunuyor. Bu rakamların ardında, müşterilerinizin tercihlerini belirleyebileceğiniz istatistikler var.
  Günlük aktif katılım ve inceleme yoluyla, uygun müşteri verilerini toplayabilir ve daha akıllı iş kararlarını şekillendirmek için bu bilgiyi kullanabilirsiniz.

 3. Marka bilinirliğini ve sadakatini arttırmak.

  Sosyal medyada aktif bir şekilde bulunduğunuzda, müşterilerinizle sosyal paylaşımda bulunarak, müşteri tutma oranı ve marka sadakatini artırma olasılığınız artar.

 4. İmaj oluşturma

  Küçük bir işletme olarak, web üzerinde istediğiniz marka imajını oluşturmak zor olabilir ve çok uzun sürebilir. Sosyal medya, bununla ilgili daha fazla yerleşik fırsat sunuyor.
  Profesyonel bir sosyal medya hesabının sürdürülmesi çok önemlidir. Marka logonuzu sergilemeniz ve web sitenize veya blogunuza giden bir bağlantıya sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Rutin olarak okuyucularla iletişim kurmak da gereklidir. Bu biraz yeni biriyle ilk kez tanışmak gibi bir şey. Oluşacak ilk etkiler, (genelde etkileşimin ilk birkaç saniyesinde oluşur) gelecekte olacakları önemli ölçüde şekillendirir.

 5. Rakiplerin gözlemlenmesi

  Alanınızdaki rakiplerinizin performansını sosyal medya sayesinde çok rahat takip ederek fikir sahibi olur, bu gözlem sayesinde hamlelerinizi daha planlı yapmış olursunuz.

 6. Hedefli reklamları gerçek zamanlı sonuçlar ile çalıştırın.

  Sosyal reklamlar, işinizi genişletmek ve içeriğinizi yaymak için ekonomik bir araçtır. Ayrıca, uygun izleyicilere ulaşabilmek için etkili hedefleme seçeneklerine katkıda bulunurlar. Örneğin, linkedin’de bir reklam kampanyası yayınlarsanız alan, şirket, iş unvanı, cinsiyet ve yaş gibi şeylere göre filtreleme sağlarsınız. Bir facebook reklamı kullanıyorsanız, izleyiciyi konuma, ilgi alanlarına, demografik özelliklere, bağlantılara ve davranışlara göre hedefleyebilirsiniz. Sosyal reklamlarınızın performansını gerçek zamanlı olarak izleyebilir ve tahmin edebilirsiniz.

 7. Web sitesi trafiğini ve arama motoru sıralamasını yükseltin.

  Sosyal medyanın önemli avantajlarından biri, blog trafiğinizi artırmak için bir sürü fırsat sunmasıdır. Sosyal medya, insanları blogunuza yönlendirmenize yardımcı olur. Bu arada sizin adınızın geçtiği paylaşımlar ne kadar çok olursa, arama motoru sıralamasında pozisyonunuz o kadar yüksek olur. Örneğin, Twitter’da sizi takip eden herkes bu blog yazısını tekrar ederse, bu makale başlığının varyasyonları için Google’un arama motoru sonuç sayfasında yer almak daha kesindir.

 8. Sosyal medya, iki yönlü iletişimi sağlar.

  Sosyal medya, okuyucularınızla ilgili sorunları ve geri bildirimlerini toplamak için daha fazla araç sağlar.
  Müşterilerinizden, görüşlerini, sorunlarını ve düşüncelerini paylaşmalarını isteyerek bunları anlamaya çalışın. Hızlı bir şekilde cevap vererek güvenlerini kazanırsınız.

 9. Sosyal medya artık her yerde.

  Günümüzde insanların yarısından fazlası akıllı telefon kullanıcılarıdır ve artık daha fazla sayıda blog, mobil cihazlara uygun siteler sunmakta. Günlük yaşamlarımızda mobil etkinliğin gelişmiş varlığı avantajı, küçük işletmeler için çok büyük.