Sosyal Medya Optimizasyonu (SMO) İçin İpuçları


Sosyal Medya Optimizasyonu yani kısaca SMO internet arama sıralamalarınızda çok önemli bir faktördür. Bu strateji, sosyal medya platformlarının desteği ile arama sıralamasındaki konumunuzun iyileştirilmesine yardımcı olan en büyük etkenlerden biri olmasına rağmen, çoğu şirket ve marka tarafından genellikle ıskalanıyor ve gözden kaçırılıyor.

Sosyal medya da, optimize etmeniz gereken iki önemli unsur vardır:

 • Her sosyal ağ platformunun içindeki kendi arama işlevinin sonuçlarına göre optimize.
 • Google arama sonuçlarının incelenmesi sonucundaki optimize.

Söz konusu unsurlar için optimize işlemi yaparken, dikkat etmeniz gereken detaylar vardır.

 • Doğrudan fayda sadece profilinizi bulup sizinle bağlantı kurarak web sitenizi ziyaret eden kişilerin sayısıdır.
 • Dolaylı getiri ise profilinizden web sitenize işaret eden ek bağlantılardır ki en önemlisi budur.

İşte Sosyal medya optimizasyonu (SMO) ndan en iyi şekilde faydalanmanızı sağlayan bazı ipuçları

 • Sosyal Medya hesaplarınızı ve butonlarını Web sitenize ekleyin
 • Sosyal paylaşım araçları, sitenizin mimarisine mutlaka entegre edilmelidir. Web sitenizden sosyal medya kanallarına, doğrudan web bağlantılarını ve sosyal profillerinizi yönlendirmeniz sonucundaki karşılıklı paslaşmanın yaratacağı trafik, size çok fayda sağlayacaktır.Örneğin, çok basit şekilde blog yayınlarına sosyal medya paylaşım düğmeleri ekleyebilirsiniz.
 • Sosyal medya platformları (hangisi olursa olsun), prestijleri nedeniyle doğal olarak yüksek güvenirliğe ve yetkiye sahip oldukları için, sosyal medyadaki bağlantılar arama motorları tarafından genelde yüksek kaliteli bağlantılar olarak değerlendirilir. Öyleki diyelim yeni bir Facebook sayfası açtınız ve websitenizle arasında etkileşim sağladınız,Sayfanız yeni olsa bile, Facebook’un tamamen yüksek otoritesi yüzünden SERP’ lerde iyi sıralanmanız muhtemeldir.

Tutarlılık kesinlikle Sosyal medya optimizasyonu (SMO) nun Anahtarı

 • Sosyal profilinizi oluşturmak basit bir görev gibi görünse de, işletmelerin yanılgıya düştüğü ilk alanlardan birisidir.
 • Profil bilgilerini %100 doldurun. Arama motorları, mevcut tüm bilgileri içeren profilleri tercih etme eğilimindedir. Ayrıca, ağınızdaki başkaları için daha profesyonel bir birleşik deneyim oluşturur; bu nedenle sosyal profillerinizdeki tüm iletişim bilgileri, web sitenizdekilerle tamamen aynı olmalı ve arama motorları herhangi bir tutarsızlık sezmemelidir.Bu aleyhinize olacaktır.
 • Aslında, profillerinizi doğru bir şekilde optimize etmiyorsanız, farkında olmadan rakipleriniz için masaya para bırakıyorsunuz demektir. Anahtar kelimelerinizi oluşturun ve anahtar kelimelerinizi sosyal profillerinize daha doğal görünen, -spam!- olmayan bir şekilde yedirin. Anahtar kelimenizi veya kelime gruplarınızı profilinizde veya sayfa adınızda etkin bir şekilde kullanabiliyorsanız, Google’ da ve sosyal ağ platformlarının kendi içerisinde bulunan anahtar kelime aramalarında ilk sayfalarda, dolayısı ile daha iyi sıralamalarda yer alacaksınız demektir.
 • Makalelerinizde ve değer verdiğiniz sayfalarınızda anahtar kelimeleri kullanın. Anahtar kelimeler, web siteniz, blog içeriğiniz ve reklam kampanyalarınız için önemlidir. Dolayısıyla, anahtar kelimelerinizin sosyal içeriğinizle aynı olması gereklidir. Bu aynı zamanda içeriğinizi hedef kitlenizle alakalı tutmanıza yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın