Seoda En İyi Sayfa İçi SEO Optimizasyonu


Doğru arama motoru optimizasyonunu sağlamak için kaç farklı yol olursa olsun, başlanması gereken ilk yer sayfa içi seo optimizasyonu ve bu diğer aşamalar için temel oluşturuyor. Bu ve burada sayamayacağımız bir çok nedenle, site içi optimizasyon seo açısından çok önemli.

Sayfa içi SEO optimizasyonu

1. Kesinlikle iyi bir anahtar kelime araştırması ile başlayın

Site içi optimizasyona başlamadan önce sayfanız için iyi bir anahtar kelime araştırması yapmak gerekiyor. Bunu görmezden gelirseniz, özellikle rekabet konusunda yarışa başlamadan önce çok şey kaybedersiniz.
Anahtar kelime araştırma ve ayrıştırma için aslında birçok yol ve alternatif mevcut. SEO anahtar kelime araştırmasına başlarken bazı yardımcı kaynaklar.

Kolay anahtar kelime araştırma yöntemi

Yerel anahtar kelime araştırması (yerel siteler için)

SEO da anahtar kelime listelerinizi ve stratejilerinizi oluştururken, eş anlamlılardan korkmayın. Anahtar kelimelerinizi benzer ifadeler ve uzun kuyruklu gruplar halinde sınıflandırabilirsiniz. Bu tahmin ettiğinizden fazla yarar sağlıyor.

2. Seo başlıklarını, açıklamalarını ve h1’leri optimize edin (ancak tekrar etmeyin!)

Seoda yıllarca farklı kullanılan ve yarar sağlayan bu can alıcı strateji son yıllarda değişti.Eskiden ortak öneri şu yöndeydi; tam eşleşen anahtar kelimeler, URL’lerde, başlık etiketlerinde, meta açıklamalarında ve hx etiketlerinde geçebilir.

Google artık aşırı, abartılı ve fazla optimizasyona karşı savaşta olduğu için artık durum böyle değil…

Bunun yerine, yapmak istediğiniz şeyi yani eş anlamlılarınızı ve kısmi eşlemelerinizi sayfa anlamı vermek için kullanmanıza rağmen aynı anahtar kelimeleri defalarca tekrar etmemektir.

Örnek: “izmir web tasarim” ile ilgili vurgulanan bir sayfa yaratıyorsanız, bu kelime grubunu başlığınızda, açıklamanızda ve h1’de aynen kullanırsınırsınız.

Bunun yerine, bu ifadenin örneklerini şu gibi eş anlamlılarla değiştirip daha karlı biçimde değerlendirebilirsiniz…

web tasarım izmir

izmirde web tasarım

web dizayn izmir

Vb.
Google eskisine nazaran şimdi eşanlamlıları tespit etmede daha başarılı, bu nedenle de daha uzun kuyruk ifadeler ve anahtar kelime grupları için optimizasyon ve sıralama yapmaya başlayabilirsiniz.

Google‘ ın şu anda yapılan sorgularda eşanlamlılar konusunda nasıl sonuçlar  gösterdiğine ilişkin şu örneği inceleyebilirsiniz:

Aşağıdaki görsel, “Kayahan gitar tab” kelime öbeği için sıradan bir Google aramasıdır.
Google, kullanılan kelimeler tamamen farklı olmasına rağmen, bu sorguların aynı şeyi kastettiğini biliyor çünkü kelimeler arasında anlamsal bağ kuruyor.

Seoda En İyi Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Google, bu kelimeleri aynı şey olarak görüyorsa, arama motoru optimizasyonu yaparken bu durumu hemen lehimize kullanabiliriz. Bu avantaj, sayfamızdaki çeşitliliğe ve daha fazla anahtar kelime çeşidine sahip olduğumuz anlamına geliyor ki, bunu içeriğimizde farklı köşelere dağıtarak çok orantılı ve doğal görünen seo yapabiliriz.

Başlık etiketi, h1 etiketi, meta açıklaması ve url’de farklı eş anlamlı kelimeleri ve uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanarak göze batan aşırı optimizasyondan kaçınmalıyız ve daha fazla anahtar kelimeyi farklı noktalarda ve önem arz eden html etiketiyle kullanarak daha iyi geri dönüşüm sağlayabiliriz.

3. Çok fazla anahtar kelime yoğunluğundan kaçının

Makalede bahsetmek istediğimiz son şey, özellikle arama sonuçlarında inatla görmeye devam ettiğimiz büyük bir hatayı ki bu da sayfada tam olarak eşleşen aynı şekilde tekrar eden anahtar kelime yoğunluğudur. (Temel olarak, anahtar kelimenizi sayfanıza çok fazla kez koymak sayfa kalitenizi ve arama motorlarının gözünde statünüzü düşürür, botların siteye uğradıkları zaman aralığı büyür.).

Seoda En İyi Sayfa İçi SEO Optimizasyonu Seoda En İyi Sayfa İçi SEO Optimizasyonu

Sıralamaların birkaç gün içinde nasıl düştüğünü fark ettiniz. Abartılı ve tam eşleşen anahtar kelimeleri kaldırdık ve sıralamalar önce duraksama dönemine girdi. Bir süre bu şekilde kararsız kaldıktan sonra süreç tamamlandı ve tekrar aynı ivmeyi yakalayarak istikrarlı şekilde yükseldi.

Çözüm, sayfadaki metne girip bazı anahtar kelimeleri değiştirmenizdir. Bunu SEO nun her tekniğinde olması gerektiği şekilde doğal göstererek yapmak gerekiyor.Bu arada aşırı optimize etmeyin anahtar kelime eş anlamlılarını kullanın.

En uygun anahtar kelime yoğunluğu ile ilgili rakamları boşverin, mümkün olduğunca doğal hale getirmeye çalışın ve anahtar kelimelerinizin eş anlamlılarının farklı varyasyonlar halinde sayfada yani içerikte olup olmadığını kontrol edin. Makalenin amacına ulaşması için bu yeterli olacaktır…

SEO içinde yayınlandı