SEO UZMANI İLE KAZANIN

İyi bir seo uzmanı, farkındalığınızı arttırarak sizi marka yapar !

Bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Uzmanı, arama motorlarının bir web sayfasını arama sonuçlarında yorumlaması için ihtiyaç duyduğu sinyalleri, söz konusu web sayfasının lehine kullanarak, o web dökümanının internet üzerindeki görünürlüğünü her anlamda iyileştirip, arama motoru sıralamalarında mümkün olan en iyi sıralamasını sağlayarak hedeflediği maximum müşteri ya da maximum okuyucu kitlesine ulaşmasını sağlayan kişidir.

En basit tanımıyla bir seo uzmanı budur. Google, Yandex, Bing gibi öne çıkan ve diğer daha az öneme sahip arama motorlarında sayfa sıralamalarını mümkün olan en iyi duruma getirerek bir siteye gelen trafiği ve dolayısıyla hedef kitlesini en üst düzeye çıkarmak anlamına gelir.

SEO UZMANI NASIL OLUNUR OLMAK İÇİN GEREKENLER NELER

Bir SEO uzmanı, arama motorlarının gözünde, öncelikli, alakalı ve ilgi çekici içeriği geliştirme becerisine sahip bir problem çözücü ve karar verici olmalıdır.Aslında ne kadar başarılı olduğu veya nasıl olacağı tam da bu noktada devreye girer. İyi bir SEO uzmanı olmak için, yeri geldiğinde her hangi bir ürünü arayan her hangi bir müşteriyle empati kurup, o okuyucunun o websitesinden neyi, nereye kadar beklediğini tahmin ederek gereken iyileştirmeleri yapmalıdır. Ama bunu yaparken, bu defa devreye birbirinden farklı profillere sahip onlarca hatta yüzlerce okuyucu profili girecektir. İşte bu ahval ve şartlar içinde SEO Uzmanı, bu birbiriyle çoğu zaman çelişen farklı uçlardaki okuyucu profillerini de tahmin etmek zorunda kalacak, bu söz konusu iyileştirmeleri yaparken her profile aynı eşit mesafede kalmaya çalışacak, tarafsızlık çerçevesinde, bu kişileri aynı içeriğin çatısı altında toplayarak mümkün olan en ortak noktalarını bulmaya çalışacaktır.
Bahsettiğimiz süreci yönetmek şüphesiz ki bu yazılanları okumaktan ya da yazmaktan daha zordur:) Özellikle bu süreci yönetirken, sürecin farklı kanatlarını da hesaplaması, gözden kaçırmadan tüm kanatlara aynı değeri vermesi gereklidir. Blogumuzda #seouzmanı ile ilgili sürekli güncellenen genişletilmiş anlatımlar bulunduğu için, bu sayfada şimdilik en önemli birkaç gereklilik ile detaylandıracak olursak;

SEO UZMANI

BiR SEO UZMANI NE iŞ YAPAR

!Bu son güncellemeler sonrasında bir çok yerli ve yabancı  seo uzmanı ve bunlara bağlı SEO ajansı tarafından tartışılsa da, kaliteli içeriğin önemi hala çok büyük, seonun her dönemde iş yapan en sabit kriteri. Hatta seo uzmanı nedir? Sorusuna cevaben her ihtimale karşı girişte yaptığımız tanımda yer alan "arama motorlarının bir websitesini değerlendirirken ve tanımaya çalışırken baz aldığı sinyaller" içerisinde, söz konusu web sayfasının açılış hızından sonra baz alınan kriter hala kaliteli içeriktir.

Geliştirilen algoritmalar ve güncellemeler her seferinde onlarca yeni kavram ve kriter getirir. Bu kriterler kısa bir süre sonra deşifre olur ve üzerlerine oynanarak manipüle edilmeye başlanır. Web üzerinde ilk defa yer alacak olan taze ve SEO kurallarına uygun içerik, bir websitesinin en büyük silahı ve kozudur. Arama motorlarına şirin görünme adına yapılan diğer tüm çalışmalardan farklıdır. Çünkü birincil hedefi kullanıcıdır. Kullanıcı odaklı içerik eğer amacına ulaşırsa daha fazla önerilir, paylaşılır, tavsiye edilir. Bir bakıma oylamaya sunulur. Karar veren merci, okuyucu kitlesidir. Bu nedenle bu özel yönü ile diğer tüm kriterlerden ayrılır.

Özellikle GOOGLE bu değerli kritere sahip çıkmakta, öyle ki  güncellemelerinden bir çoğunu buna adamakta, özellikle hala kaliteli içeriğin etrafında şekillendirmekte. Aslında, bunun sebebi GOOGLE ' ın yıllardır hırsla devam ettiği ve vazgeçmediği "daha iyi kullanıcı deneyimi sunma" hedefidir. Çünkü yıllardır dikkat ettiğimiz üzere GOOGLE, özellikle kullanıcının tatmin olabileceği deneyim sunma adına bir çok adım atmış, çok para harcamıştır. GOOGLE kullanarak bir arama yaptığınızda, Google her ne kadar bunu kabul etmiyor görünse de, kendince sorumluluk hissediyor ve bir bakıma sizi yönlendirdiği websitesine kefil oluyor.

Bir örnekle yolumuza devam edelim; Bir websiteniz var ve çoğu websitesinde olduğu üzere, bir arama kutucuğunuz var diyelim. Bu arama kutucuğu nasıl ki sizin aramış olduğunuz "x" kelimesine ait sonuçları, ürünlerinizi, makaleleriniz gibi içeriklerinizi veritabanınızdan çekip listeliyorsa, Google, BİNG veya Yandex gibi öne çıkan arama motorları da aslında tüm kullanıcıları sizin gördüğünüz ve değerlendirmek istediğiniz gibi "hedef kitle" ve "müşteri" olarak görüyor. Arama sonuçları aslında bir arama motorunun ürünleridir. Sonuç sayfaları ürün sayfalarıdır. Size sürekli alakasız sonuçlar getiren bir arama motorunu tercih eder miydiniz?

Daha iyi geri dönüş sağlama adına, hedef kitlesini kaybetmeme adına da -doğal olarak- kendi ürün sayfaları olarak gördükleri arama sonuçlarını haklı olarak iyileştirme yoluna gidiyorlar. Olay bundan ibaret. Özellikle takip ettiğimiz üzere, buna bir de kendini dünyada bu anlamda  "misyon üstlenmiş seçilmiş kişi NEO" gibi hisseden ve çok farklı şeyler deneyen her anlamda garip sahibi SERGEY de eklenince, yazdığımız paragrafta bahsedilenler hiç bir şüpheye yer bırakmıyor.
Evet içeriğin önemine bu kadar uzun değindikten sonra makalemizle olan bağlantısına dönelim.

KURUMSAL SEO UZMANI

Baz alınan bu kadar önemli bir sinyali kaçırmamak adına SEO uzmanının en önemli gerekliliklerinden birisi, iyi bir YAZAR olması gerekliliği. Bu avantaj özellikle içerik mimarisinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi gereken kurumsal seo uzmanlığında etkileyici sonuçlar veriyor. Öyle ki, bu avantajı çoğu zaman onun bir çok olumsuzlukla tek başına savaşabilmesini ve başa çıkmasını bile sağlayabilir. Hatta bu avantaj, SEO uzmanı ne iş yapar sorusunun iyi bir -YAZAR- olarak, tek kelimelik cevabı olabilir.

SEO UZMANI & WEB TASARIM iLiŞKiSi

!Bu savaşta ve rekabette arama motorlarının baz aldığı noktalar belli, istatistikler belli. SEO uzmanı, çok iyi ve hedeflediği kitleyi tatmin edici bir içerik oluşturuyorsa, bunun webin derinliklerinde yitip gitmemesi ve körelmemesi için, bu içeriğin iyi paketlenmesi ve cazip görünmesi gerekiyor. Özellikle sayfadaki materyallerin belirlenen bölgelere yerleşimi ve en iyi sonucu alabilmesi için bir kere HTML ve CSS ye kesinlikle hakim olması gerekiyor. Mesela dahili bağlantıların nerede, ne kadar olması gerektiğini bilmeli, bir websitesinde en iyi sonuç verecek alanları bilerek en vurucu içeriği örneğin oralara serpiştirmesi, gerekli HTML taglarını başlıklarını gerektiği yerde kullanması gibi.

Arama motorlarının botları, bir websitesini bizim gördüğümüz gibi görmez, algılayamazlar. Mesela baktığımız, incelediğimiz bir tabloda ki eksik alanı, beynimiz kendince onararak tamamlar, bunu farkında olmadan gün içerisinde sayısız kere yaparız. Ama arama motoru botları, yapıları gereği bu töleransı tanıyamaz, Belirli algoritmalar dahilinde kodlanmışlardır. Belirli kurallara göre davranmak zorunda oldukları için tolerans gösteremezler. Sınavlardaki gözetmenler gibidirler. Onların dünyasındaki dilleri olan kodları, haliyle onların en iyi anlayabileceği ve göreceği şekilde yapılandırmak, optimize etmek, bir bakıma onlarla konuşmak gerekiyor. Bu nedenle mümkün olan en iyi puanı alabilmek için, izolasyonun da mümkün olan en iyi şekilde yapılması gereklidir. Iyi bir Kurumsal SEO uzmanı ve SEO Danışmanı, riske yer vermemek için sizin adınıza bunu en iyi şekilde yapmalıdır.

SEO UZMANI VE MESLEKi ETiK ÜZERiNE

Aslında olması gereken özelliklerden en önemlisi budur. SEO uzmanı ne kadar tecrübeli olursa olsun, bu tecrübesini ve birikimini etik kurallarla harmanlamalı ve elde ettiği verileri, sonucu ne olursa olsun bu çerçeve içerisindeki prensiplerle değerlendirmeli ve sınırlamalıdır.

Özellikle, arama motoru optimizasyonu gibi temeli aslında manipülasyona dayalı bir terim söz konusu ve rekabetin hat safhada yaşandığı, rakiplerini alt etme ve öne çıkma adına bir çok şeyin mubah sayıldığı bir ortamda iseniz, neyi nereye kadar normal gördüğünüz çok önemlidir.

Meslek olarak kabul edilen ve böyle bakılan bütün işlerin veya uğraşların kendine özgü etik değer ve ilkeleri vardır.

Bir SEO uzmanı, vicdanen bu belirlenen veya hissettiği ilkelerden yola çıkarak zaman içerisinde kendi prensiplerini belirleyip bahsettiğimiz göreceliği ne kadar esnetebileceği konusunda karar vermelidir.


  1. Doğruluk
  2. Yasal çalışma
  3. Güvenilirlilik

Gibi ilkelerin öncülüğünde, sektörde geçirdiği zaman içerisinde kendi oluşturduğu prensiplerini harmanlayarak çalışan bir SEO uzmanı, bu stabiliteyi kuşkusuz çalıştığı işe yansıttığı için, prensiplerinden yansıyan istikrar ile başarısını garantileyecektir.

SOSYAL HESAPLARIMIZ

SEO UZMANI VE ÇALIŞMA YAPILAN HİZMET BÖLGELERİ

Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İstanbul, İzmir, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Tunceli, ŞanlıUrfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Ardahan, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye, Düzce gibi, Türkiye' nin tüm bölgelerine ve illerine, yerel veya genel seo çalışması yapılmaktadır.