SEO Uyumlu Makale


İyi içerik her zaman ve seo ile ilgili her dönemde önemli oldu. Seonun amacı daha geniş bir kitleye ulaşmaktır. Daha geniş kitleye ulaşmak için de serp sonuçlarında sıralamanızın yüksek olması gerekir. Arama motoruna uygun içeriği oluşturmanın belirli kuralları vardır. Dengeli şekilde bu kurallar uygulandığında, içeriğiniz mutlaka hakettiği yere gelir.
Kalite, yeni içerik üretirken en önemli şeydir. Hedef kitleye ulaşma çabalarınızın daha hızlı karşılık bulmasını sağlar.

SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?

Seo dostu içerik, sayfa içeriğinin, kullanıcı ve arama motoru etkileşimi gözetilerek mümkün olan en iyi şekile getirilmesinden oluşuyor.

Hem hedef kitlenizin, hem de arama motorlarınının dikkatini çekebilecek içeriği oluşturmanın en önemli bazı gereksinimleri şunlar:

Kesinlikle orijinal içerik yaratmak

Öne çıkacak ve ziyaretçi gözünde ilgi uyandıracak kadar ilgi çekici değilse ve diğer sayfalarınızda aynı konuyla ilgili makaleniz zaten varsa, yeni içerik oluşturmanın hiçbir anlamı yoktur. Farklı bir kaynaktan güncel bir fikri bulsanız bile, aynı konuya değer katacak benzersiz bakış açınızı sunmanız gerekiyor. İşin sırrı burada.

Örneğin Copyscape, bu anlamda sitenizin içeriğinin özgünlüğünü test etmenize yardımcı olabilecek bir kaynak. Unutmayın ki yinelenen içerik, genel olarak arama motorları tarafından hiç bir dönemde hoş görülmedi ve hala hoş görülmemektedir. Özellikle çok önemli olan serp sonuçlarında daha yüksek sıralamaya asla yardımcı olmaz.

Sayfa başlığının optimize edilmesi

Sayfa başlığınız, kullanıcıların arama yaparken karşılaşacakları ilk şeydir. Bu nedenle sayfa başlıklarınız konusunda çok dikkatli olmalısınız. Çünkü bu içeriğinizi sunma konusundaki en önemli kuraldır.
Başlıkta, odaklandığınız anahtar kelimenizi kullanmak faydalıdır, ancak abartmamak gerekiyor. Aynı konuda sıralama elde etmiş sitelerden daha farklı ama aynı şeyi kasteden başlıklar kullanın ve net / dikkat çekici bir etki oluşturmak için gereksiz fazlalıklardan uzak durun. Bunu inatla yapmaya devam etmek inanın o sayfaya artı yönde hiç bir şey kazandırmıyor. Nihayetinde Google’ ın serp sonuçlarında listelenen her site için göstereceği şey 55 – 60 karakterlik bir başlık. Bu nedenle belirli bir kelime sayısından sonra ne yazmış olursanız olun, arama motorları tarafından görmezden gelinecek, yokmuş gibi davranılacaktır.
Ayrıca, sayfa linkiniz karmaşık sayı dizileri yerine, başlık ile alakalı bir kaç kelime içerirse kullanıcı tarafında avantaj elde etmiş olursunuz. En azından neye tıkladıklarını bilmeleri, tereddüt etmemelerini sağlar.

Yapıya odaklanma

Arama motorlarının görüntüleyecekleri sonuçlara karar vermelerine yardımcı olan sadece içerik değil, aynı zamanda yapısı da. Bu nedenle, okumayı kolaylaştıran başlıklar ve paragraflar içeren net bir yapı hem bir kullanıcı gözünden hem de bir arama motoru örümceği gözünden daha net ve ayırdedilebilir görünür.
Başlıklar, arama motorlarının içeriğinizi hızlı bir şekilde tanımasını sağlar; bu nedenle odak anahtar kelimenizi en az bir kez en başta da belirtmek yararlı olacaktır.

H tagları sayfanın hiyerarşisi açısından önemlidir. Ama bunun belirli bir düzene göre yapılması gerekir.
Örneğin h6′ yı h1 ile takip etmek yanlıştır. Metin boyunca ilgili noktalarda ve belirli bir düzene göre konumlandırın.
H1 genelde içeriğin başlığında geçer. Bu en doğru kullanımdır. H1 den sonra hiyerarşiye göre h2, h3 ve diğer taglarla içeriğin diğer alt başlıklarını vurgulayabilirsiniz.
Arama motorları tarafından, her zaman içeriğinizdeki tutarlı yapı takdir edilmektedir.

İçeriğin okunabilir olmasının hedeflenmesi

İçeriğinizin okunabilirliği demek, dilinin sadeliği, dilbilgisel ya da sözdizimsel hataların olmaması ve doğru cümle yapıları ile ilgilidir. Readability Score olarak adlandırılan, seo kriterlerine sonradan katılan ve çoğu zaman dikkat edilmeyen okunabilirlik; özellikle vurguladığı makalenin ve içeriğinin kalitesini belirliyor.

Readability Score nedir ?

Seo‘ nun bitmek tükenmek bilmeyen detaylarından biri olan okunabilirlik derecesi, çoğu zaman içerik yazarları tarafından gözden kaçırılır. Peki neleri kapsıyor?

  1. Kesinlikle imla kurallarına uyulması gerekiyor. Bu kriter, okunabilirlik scorunun asla tölerans tanımayacağı bir kuraldır, esnetilemez.
  2. Akıcılık ve ilgi çekicilik.
  3. Cümlelerinin uzunluğu ve cümlelerin içerdiği kelime sayısı. Makaledeki toplam kelime sayısı ile karıştırılmaması gerekiyor. Zira kastettiği şey, çok uzun ve sonu bağlanılmamış cümlelerden kaçınılması gerektiğidir.

Maddelerden anlaşıldığı üzere, tamamen kullanıcı odaklı bir optimizasyon kriteri olan okunabilirlik analizi ile, yüksek skor alan içerik -öncelikli- olarak işaretlenir ve serp sonuçlarında kullanıcıya öncelikli olarak sunulur.
Çevrimiçi okunabilirlik testleri, kelime başına hecelerin sayısı, cümle uzunluğu vb. gibi bu anlamda baz alınan önemli kriterlere göre içeriğinizi analiz ederek, nasıl göründüğünü anlamanıza yardımcı olur.
Farklı okunabilirlik formülleri vardır. Geniş bir izleyici kitlesini hedeflemek isteyebilirsiniz. Bir çok yerde faydalı kaynaklar bulunmakta. Bu konu ile ilgili çok önemli formulleri keşfederek kendinize has bir tarz elde edebilirsiniz.
Tabi bu arada içeriğinizin hedeflemek istediğiniz kitleye uygun olup olmadığı çok önemlidir.

Iç ve dış bağlantılar

Dahili bağlantılar belirli bir alandaki başarınızı ve becerilerinizi, arama motorlarına bir sayfadan diğerine mantıksal bir sırayla geçiş yaparak kanıtlamanıza yardımcı olabilir. Bu, arama motorlarının ana konularınızı anlamasını kolaylaştırır. Daha kolay anlamaları size öncelik vermelerini sağlayabilir.
Yalnız dikkatli olun, aşırı bağlantı, ister iç isterse dış bağlantı olsun, tam ters sonuçlar doğurabilir. Her bağlantının içeriğiniz için gerekli olduğuna ve belirli bir amaca hizmet ettiğinden emin olun.

SEO içinde yayınlandı