SEO Nedir? Nasıl Yapılır?


Arama motoru optimizasyonu  veya  SEO , Web sitenizin Google, Yandex veya Bing gibi arama motorlarının “organik” sonuçlarındaki sıralamasının iyileştirilmesinin adlandırıldığı komplike optimizasyon süreci ve bu süreç içindeki tüm çalışmaları ifade etmektedir. Genel bir kural olarak, en basit anlatımıyla -> “arama sonuçlarında daha yukarıda görünen siteler, sayfalarına daha fazla ziyaretçi çeker ve doğal olarak trafik alır. Artık bu potansiyeli istediği gibi değerlendirebilir..

SEO nasıl çalışır? Seo Gerekli midir?

SEO çalışmalarının en önemli ve aslında en zor aşaması yeni açılan bir internet sitesinde yapılabilecek ve gerekli olan çalışmalardır. Bu süreç çok iyi yönetilmelidir.

Web deryasına ve arama motorlarına yeni merhaba diyen bir internet sitesi için seo neden gerekli?

Çünkü, marka bilinirliğinizi arttırmak ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için kesinlikle seo gereklidir. Yapılacak doğru seo çalışması; akabinde yapılacak çalışmaları da pozitif olarak yönlendirecek ve etkileyecektir. Bunun yanısıra eğer seo çalışması yanlış ellerle veya illegal taktiklerle ve tekniklerle şekillendirilmişse, malesef bu dalga epey uzun sürecektir ve Websitenize bir şekilde zarar vermeden durulmayacaktır. Eğer Google arama motoru kullanarak, sitenizle ilgili anahtar kelime arıyor ve eski sonuçlara kıyasla bariz şekilde fark görüyorsanız mutlaka bir seo uzmanı ile temas kurmalı, SEO Hizmeti almalı, SEO servislerinden faydalanmalı ve SEO çalışması yaptırmalısınız.

Peki bu kadar üzerinde durulan seo nasıl çalışır, nasıl işler? Seo ne yapar?

  1. Üzerinde SEO çalışması yapılan websitesi, arama motorları tarafından alakalı keywordslar ile yapılan aramalarda ilk sayfalarda görünecek, websiteniz Google’ da yükselmiş olacak.
  2. Daha fazla tanınmaya başladığınız için markanızın değeri artacak.
  3. Reklamlara bağımlı kalmaktan kısmen de olsa kurtulacağınız için, o ayırdığınız bütçeyle taksitle buzdolabı alabilirsiniz.(Tercihen AEG)
  4. Sitenizin alan adının (örn; example.com) (domain) değeri yükselecektir.
  5. Kimsenin orada ne kadar süre ilk sıralarda kalacağı kestirilemez. Kimse bunu garanti edemez.Eğer yapılan seo çalışması sağlam temellendirilmişse, orada daha uzun süre kalmanızı sağlayacaktır.
  6. Websitenize daha önce seo çalışması yapılmamışsa, yapıldıktan sonraki halinin daha kullanıcı dostu olduğu dikkatinizi çekecektir.Seo kapsamındaki içerik optimizasyonuyla fazla ve hatalı kodlarından arındırıldığı ve örneğin resim gibi materyallerin boyutları olması gereken düzeye çekildiği için, websiteniz arama motorlarının sevdiği hale gelecek, daha stabil çalışacaktır.
  7. Google seo eğitimi almış, deneyimli, Google seo ayarlarını doğru şekilde yapılandıran ve yorumlayan bir Google seo uzmanı, seo ya harcadığınız paranın fazlasıyla size geri dönmesini sağlayacaktır.

Yapılabilecek en temel seo çalışmaları nelerdir?

Evet, siteniz yayın hayatına yeni başladı ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz ve sizi çok zorlamayacak seo teknikleri uygulamak istiyorsunuz ve şimdilik seo uzmanı istemiyorsanız;

—!Önemli: Sitenizin dosyaları üzerinde bir editör ile değişiklik yapabiliyorsanız ve asıl önemlisi bu konuya hakimseniz okumaya devam edin.Aksi taktirde Websiteniz organik arama sonuçları arasında çok gerilere düşebilir veya Google dizininden / diğer dizinlerden tamamen çıkarılabilir. Eğer ne yaptığınız hakkında bir fikriniz yoksa, seo çalışması yaptırmak istiyorum isimli makaleye yatay geçiş yapmak için;>>> Linki takip edin


Makalenin bundan sonraki bölümünde, en azından statik Web sayfaları üzerinde değişiklik yapabilecek kadar HTML, PHP, ASP dillerinden anladığınızı ve basit seo teknikleri uygulayabileceğinizi varsayıyoruz;

METATAGLAR VE SEO

TITLE

<title> Bu sitenizin arama sonuçlarında görünen adıdır ve önemlidir. </title>

Title meta tagı, Google yada diğer arama motorlarının siteniz ve içeriğiniz hakkında fikir edinecekleri ilk yerdir. Bu nedenle SEO açısından tüm çalışmaların başlangıcı diyebiliriz. Buraya aramalarda görüneceğiniz, sizi ve sitenizi yansıtan başlığı 60 kelimeyi geçmeyecek ve çok dağınık olmayacak şekilde abartmadan girin. İçeriğinizle ilgisiz süslü karakterlerin kullanıldığı Title etiketleri search engine optimize açısından size zarar verecektir.Bu arada sitenizde birden fazla sayfa varsa; (örneğin;hakkımızda, hizmetlerimiz, iletişim vb.) her sayfa için ayrı Title başlığı kullanılmalıdır. Her sayfanın ayrı ele alınması, sayfalara anlam kazandıracak ve site genelinde tutarlı bir yapı sağlayacaktır.Her sayfanın başlığına aynı Title metatag yazılması, özellikle dünyada tartışmasız en çok kullanılan ve tercih edilen arama motoru olan Google‘ ın yıllardır en fazla kaynak ayırdığı ve savaştığı SPAM içerik sinyallerini tetikleyecek ve firmanıza bundan sonraki seo çalışması yada çalışmaları esnasında siteniz yayında olduğu sürece her zaman zorluk çıkartacaktır.

DESCRIPTION

<meta name="description" content="Bu sitenizin arama sonuçlarında görünen başlık (Title) altındaki alt açıklama bölümüdür ve SEO açısından 1. derece öneme sahiptir."/>

Description bölümü organik arama sonuçlarında SEO açısından en önemli tagdır.Bu HTML etiketinin amacı arama sonuçlarında, alanınızla ilgili arama yapıldığında başlığınızın altındaki açıklama bölümünü kullanıcılara göstererek ne olabileceği konusunda fikir edinmelerini sağlamak ve listelenen Websiteleri arasında seçim yapmalarına yardımcı olmasıdır. Description bölümünü şekillendirirken; arama sonuçlarında sadece anahtar kelimelerle oluşturulmuş olmasından kaçının. Bu çok önemlidir. Zira bu metatag Keywords tagı değildir!. Keywords tagı zaten bu şekilde suistimal edildiği için tedavülden kaldırılmıştır.

Yanlış kullanım:

<meta name="description" content="seo, seo nedir, seo uzmanı, seo çalışması, seo nasıl yapılır, seo, seo, sss..."/>

Üstteki örnekteki Description kendini keywords sanarak gaza geldi ve aşırı sürat yüzünden kontrolünü kaybederek sulara gömüldü.

Doğru kullanım:

<meta name="description" content=" Seo nedir ve nasıl yapılır? Seo uzmanımız bu akşam canlı yayında SEO çalışması ile ilgili ipuçları veriyor."/>

Evet gördüğümüz gibi doğru şekillendirilmiş seo uyumlu açıklama bölümümüz kazasız belasız burada.

Bu etiketin görevinin açıklama bölümü olduğunu bile bile farklı amaçlarla kullanırsanız.Doğru örnekteki descriptionları sık sık daha yukarılarda göreceksiniz ve üzüleceksiniz demektir.SEO hayatınızın bundan sonraki kısmı doğru anahtarı aramakla geçebilir.Ve unutmadan; description metatagıda Title gibi her sayfa için farklı seçilmeli, sayfanın içeriğinin ne hakkında olduğu ile ilgili bilgi vermeli, ve 160 kelime civarı olmalıdır.

KEYWORDS

SEO nun, SEO çalışmalarının, SEO uzmanlığının ne demek olduğunun bilinmediği, hatta daha bu kelimelerin kullanılmadığı 1990 ların ortalarından 2000 lerin ortalarına kadar mütevazi arama motorlarının aramalarda en fazla baktıkları metatag olan keywords, çok uzun yıllar sıralamalar üzerinde çok etkili oldu. Google öncülüğündeki sıralama algoritmaları gelişmeden önce, sıralama kriterlerinde etkin rol oynayan -Keywords- özellikle korsan paylaşımlarının pazarlamasını yapan çöp websitelerince çok uzun yıllar suistimal edildi ve işin dramatik tarafı, çok uzun yıllar hepimizin gözleri önünde bu insanlara hit kazandırdı. Arama sonuçlarını çöplüğe çeviren bu Websiteleri, yakın zamandaki algoritma dokunuşlarıyla organik arama sonuçlarını daha hazmedilebilir hale getirdi.

Her neyse, günümüzde -keywords- metatagının, SEO çalışmaları sürecinin neresinde olduğuna gelecek olursak;

-> Bahsettiğimiz spam ve illegal kullanıma zemin hazırlaması nedeniyle, geçtiğimiz yıllarda Google tarafından yapılan açıklamayla “artık keywords metatagının sıralama kriteri olmadığı, istenirse kullanılabileceği ama kendileri tarafından ignore edildiği, organik sıralama sonuçlarını asla etkilemediği” duyuruldu.

Bir HTML işaretleme dili etiketi olarak adından anlaşıldığı üzere, temsil ettiği dökümanın içeriğinin açıklayıcı anahtar kelimelerini barındırır.

Kullanımı:

<meta name="keywords" content="seo, seo nedir, seo uzmanı, seo hizmeti, seocu, seo yapan firmalar, seocular"/>

şeklinde olup dökümanın yoğunluğuna göre spam oluşturmayacak şekilde seçilerek yerleştirilir.

Bir diğer sizin yapabileceğiniz basit çalışmaya gelecek olursak;

SOSYAL MEDYA VE SEO

Facebook, Twitter veya Google Plus gibi sosyal medya platformları içeriğinizi pazarlama anlamında SEO yönünden her zaman çok etkilidir.Arama motorlarının hemfikir olduğu ve etkisi tartışmasız (Pozitif +) olacak bu yöntemle teknik bilgiye ihtiyaç duymadan, çok fazla detayı kurcalamadan websitenizin tanıtımını ve dağıtımını gerçekleştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın