Mobil SEO başarısı için tavsiyeler


Mobil SEO demişken, önümüzdeki aylar boyunca Google, ilk özel mobil dizinini kullanıma sunacak ve sonunda arama motoru sonuçları için birincil algoritma olacak şekilde belirleyecek. Bu ne anlama geliyor? Kısaca, markanız mobil cihazlarda iyi gösterilmiyorsa, bu sıralamanıza ve pozisyonunuza yansıyacak demektir. Bir çok komşu makalemizde ara ara mobil seo konusuna değinmiştik. Yapılanma aşamasında önceki yıllarda Google tarafından uyumlu olmayan sitelere tölerans tanınıyordu ve sıralamalar konusunda her hangi bir farklılık yaşanmıyordu. Gerek arama devlerinin bu konudaki yüksek bütçeli yatırımları, gerek mobil kullanımının müthiş bir ivme ile artış göstermesi, artık bu konuda kesinlikle tölerans tanınmayacağını gösteriyor.

Aslında bu gelişme sürpriz değil. Sonuçta halihazırda zaten 60′ ın üzerinde arama motoru sorgusu mobil cihazlarda sunuluyordu. Mobil cihazlar, uygulamalar ve kolay web siteleri daha sağlam, kullanışlı ve uygun fiyatlı hale geldiğinde bu sayının katlanarak artması bekleniyor..

Özellikle e ticaretle ilgilenen büyük markaların, bu anlamda projelerini, gözden geçirip müşterilerinin bulunduğu yerlere kanalize etmesi gerekiyor.

Son güncellemelerden ve köklü değişimlerden sonra , mobil pazarlama ve buna bağlı olarak reklamcılığı görmezden gelirseniz, müşterileriniz daha kullanılabilir ve görünür markaları size tercih edecektir. Bu, daha belirgin olan e-ticaret markalarından, avukatlara, doktorlara güvenlik eğitim şirketlerine ve birbirinden içerik ve misyon yönünden farklı bir çok sektör için geçerlidir.

Eğer geride kaldığınız konusunda şirket olarak endişeleriniz varsa, start verip başlangıç yapabilirsiniz. Hâlâ zamanınız var ve mobil varlığınızı ne kadar önce iyileştirirseniz, o kadar iyi olur. Mobil seo başarısı elde etmek için başlangıç aşamasında atabileceğiniz bir kaç adım:

Markanızın doğru bir şekilde temsil edildiğinden kesinlikle emin olmalısınız

Yalnızca en düşük seviyede yatırım yaparak zamanında iyi sonuçlar almış olabilirsiniz. Evet gelişen teknoloji sonrası değişen alışkanlıklardan önce bir çok buna benzer yönetim politikası tatmin edici sonuçlar veriyordu. Çok kısa süre içerisindeki bu değişim, tabir yerindeyse bu eski metotları tebeşir etti. Mobil pazarlama ve reklamcılıkla, web sitenize yatırım yaptığınız seviyede karşılık alıyorsunuz. Bunun göze alınması gerekiyor, zira internet üzerindeki mobil varlığınız, yeni müşterilerin, markanızı ve dolayısı ile sizi bulup bulamayacağını daha iyi belirleyecektir. Ve siz bu anlamda bazı şeyleri çok daha az maliyet karşılığında kotarmaya çalışırsanız, rakibiniz çok daha cömert davranarak hedef kitlenizi yakalayabilir…

Eskiden bu tarz adımlar göz korkutsa da günümüzde artık mevcut web sitenizi mobil cihazlara dönüştürmenize veya basit uygulamaları yapmanıza yardımcı olacak birçok alternatif araç bulunmakta ve bu araçlar birçok marka ve farklı sektör için çok harika ve fonksiyonel çözümlerdir. Mesela müşterilerinizin ödemelerini cep telefonuyla yapmasını isteyeceğiniz bir senaryo içerisinde kalabilirsiniz. Bu durumda sağlam ve etkileyici bir çözümde yatırım yapmak akıllıca olacaktır.

Google’ ın bu konudaki belirlediği gereksinimler ve tavsiyeleri şunlar:

  • Yapısal veriler ekleyin. Zaten bir mobil varlığınız varsa, sayfanızın yüklenme hızını artırdığı için biçimlendirme dilini ihmal etmeniz muhtemeldir. Bununla beraber, Google‘ ın sayfanızı anlayabilmesi, tarayabilmesi ve kategorize edebilmesi için düzgün bir şekilde sıralaması için ona bazı bilgileri sunmanız gerekli. Bu ihtiyacı olan mesajları rahatça alabilmek için ilk olarak bakacağı bölümler vardır. Bu nedenle gerekli bölümleri koyun. Bu, işin en teknik parçasıdır, teknik anlamda destek gerektirebilir. Doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak için bir seo danışmanı veya seo uzmanı seçmekten çekinmeyin.
  • Tutarlı bir içerik yayınlayın. Mobil sitelerinize ve mobil uygulamalarınıza gömülen içeriğin, web sitenizle tutarlı olduğundan ve farklı olmadığından emin olun. Tasarım konusunda okuyucu deneyimine hizmet eden bir yapı benimseyin. Kullanıcıların en rahat kullanabileceği butonlar, akordeon menüler, sekmeler kullanmanız çok sağlıklı izlenim bırakmanızı sağlayacaktır.
  • Kullanıcı görüş alanınını kesinlikle engellemeyin!. Özellikle Cep telefonundan ziyaret esnasında tam ekran açılan pencereler varsa bunları geç olmadan kaldırın. Mobil ekranların çözünürlüğü daha farklı ve kullanıcı tarafından masaüstü cihazlara göre hakimiyeti çok daha sınırlı olduğu için, Google ‘ ın ceza vermesi kaçınılmazdır. Sitenizi kontrol ederek, standart bir web tarayıcıda olduğu kadar, mobil ortamda da kullanımının kolay olduğundan emin olmalısınız.
  • Markanızı mobil cihaza taşırken, sağladığınız deneyimin en azından masaüstünde sunduğunuz deneyimle karşılaştırılabildiğinden emin olun. 2017’de kâr marjınızı gerçekten harcamaya çalışıyorsanız, mobil kullanıcılarınıza en iyi kullanıcı deneyimi sağlamak için optimize edin.
  • Hedeflediğiniz kitlenizin, mobil cihazlarda hangi anahtar kelimeleri kullandığını tespit etmeye çalışın.Büyük olasılıkla aynı kitleyi masaüstü bilgisayar kullanıcısı olarak hedefliyorsanız, aynı şeyleri bilgisayarda farklı, hareket halindeyken farklı kuyruklu anahtar kelimeler ile arayabileceğini hesaba katmanız, daha fazla şeyi görmenizi sağlar.Bu, yerel seo veya konuma dayalı sorgu hedefleri için çok daha fazla öneme sahiptir. Ayrıca arama terimlerinizdeki dönemsel ve bağlamsal değişikliklere de dikkat etmek gerekli. Mesela, 2016 yılının başlarında Efes sorgusu bir içki markasına daha fazla atıfta bulunurken, 2017 başlarında, bir spor klübü ile veya antik bir yerleşim yeri ile ilgili daha çok sonuç getirebilir. Bu tamamen kullanıcı istatistikleri ilgili dönemsel durumlardır.