İyi bir içerik pazarlama planı nasıl hazırlanır?


İçerik pazarlama planı hazırlarken nelere dikkat edilmeli?

İçerik pazarlama planı hazırlamanın bir çok farklı yolu olmakla beraber başlangıç aşamasında takip etmenin en kolay yollarından biri şudur:

Mesela Semrush ya da benzerleri gibi bir tespit aracı kullanın ve rakip sıralamalarınızı analiz edin. Bu aşamada öğrenmek istediğiniz şey Google dizininde bulunan sayfaların sayısı ve iyi sıralamaya sahip oldukları anahtar kelimelerdir.

Çok miktarda içerik barındıran eski ve makalelerinde iyi sıralama elde etmiş bir web sitesi varsa, inceleyerek çok değerli bilgiler elde edebilirsiniz.

Bir dizi anahtar kelime seçin (tercih edilen uzun kuyruk anahtar kelimeleri rekabeti azaltır) ve bunları bir e-tabloya ekleyin.

Bu anahtar kelimeleri Google’ da arayın ve ilk 5 konumdaki pozisyonlara sahip sayfaları not edin.

E-tabloda aşağıdaki ek sütunları ekleyin: kelime sayısı, içerik türü, yayınlanma tarihi.
Böylece, seçili her anahtar kelime için, 5 sıra (her web sitesi için bir tane) elde etmiş olacaksınız.
Daha sonra, bir takvimdeki bir yayın planı oluşturun (Google takvimini kullanın) ve her yayını ne zaman yayınlayacağınızı belirtin.
Bunun işlemin basitleştirilmiş bir genel görünümü olduğunu düşünebilirsiniz, ancak başlangıçta ihtiyacınız olan tek şey budur.
Serplerde yüksek sıralamaya sahip olma şansına sahip iyi alakalı içeriğe ihtiyacınız vardır ve yukarıdakiler bunları başarmanıza yardımcı olacak ilk adımlardır.

Markanızın etrafında bir topluluk inşa edin

Önceliğiniz markanızın etrafında bir topluluk oluşturmaktır. Tabi bu arada topluluk derken, bülteninize kaydolacak, yayınlarınız hakkında yorum yapacak ve sosyal medyada markanızı takip edecek insanlar kastediliyor.
Yukarıdaki adımlar doğru şekilde takip edildiyse, zaten web sitenize trafik üretmeye başlayacaktır.
Web sitenizle neyi elde etmek istediğinize bakılmaksızın, ilk amaç kullanıcılarınızla markanız arasındaki güvenin sağlanması ve bu köprünün topluluk binasını inşa etmenin en tutarlı yolu olduğu unutulmamalıdır.

İnsanların bültenime üye olmalarını yada Facebook ve G plus sayfalarıma veya topluluklarıma katılmalarını nasıl sağlarım?

# 1 – Genelde bir çok kullanıcı, bıktıran pazarlama reklamlarının maillerine gelmesi yüzünden işin doğrusu bu tarz sistemlere mesafelidir. Halihazırda zaten mobil kullanım devriminin bizlere armağan ettiği bildirim ve ileti bombardımanı altında gününü geçiren bu kitleyi, gerçekten onlara faydalı olacak şeylere sahip olduğunuza ikna etmeniz gerekiyor. En önemli şey bu. Bunu unutmamalısınız.

# 2 – Sadece kayıt yaptırmalarını istemeyin, ancak onlara bunu yapmak için teşvikler verin. Ücretsiz bir e-kitap veya hizmetlerinizde bir fiyat indirimi kampanyası gibi şeyler (web sitenize ve alanınıza bağlı olarak), abonelik için daha fazla kayıt almak için daha uygun bir yoldur.

# 3 – Ziyaretçilerinizin çoğunluğu tarafından görüldüğünden emin olmak için önemli şeyleri web sitesinin farklı bölümlerine yerleştirin (başlıklar, içerik, kenar çubuğu, popup vs.).

# 4 – Bütçeniz izin veriyorsa, e-posta listenizin büyümesini hızlandırmak için Facebook tıklama başı ödeme reklamları kullanın. Emin olun bomba etkisi yapacaktır.

# 5 – Yayınlarınızda yapılan yorumları yanıtladığınızdan emin olun. Yazdığınız yayından kendince farklı şeyler çıkarabilecek bir çok farklı ziyaretçi profili vardır. Size yönelttikleri kafalarına takılan noktalara cevap beklerler. Ortada yöneltilmiş bir soru olmasa bile, sitenizi ziyaret ettikleri için en azından bir teşekkür edebilirsiniz.