Daha iyi seo için görüntü optimizasyonu nasıl yapılır?


Çoğunlukla yazılara bir resim eklemenin gerekli olup olmadığı merak edilir. Cevap kesinlikle “evet” dir.
Yazınıza bir görsel ekleyip içeriği bir görselle desteklediğinizde, bu yazınızı daha çarpıcı yapar ve aynı zamanda herşeyden önemlisi yazınız için seoya yardımcı olur. Yalnız, seoda görüntü optimizasyonu için bazı gerekli adımları atmanız ve kuralları uygulamanız gerekiyor.

Görüntü optimizasyonu nedir?

Arama motorlarının gözünde iyileştirmeleri yapılmış, kullanıcıların daha çabuk ulaşıp anlayabileceği ve kavrayabileceği duruma getirilmiş görsellerdir.

Seoda görsel optimizasyonunun önemi

 1. Neden eklemelisiniz?

  Belirli bir dökümana bir resim eklediğinizde, resim içeriğinizi daha çekici yapar ve merak uyandırır. İlgili görüntü veya resimler, kesinlikle bağlı bulunduğu içeriğin anlamını okuyucuya daha hızlı aktarma konusunda çok başarılıdır. Özellikle Sosyal medyada görseller çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle, sosyal medya çabalarınız daha etkili ve değerli hale gelecektir.

 2. Görselin seçimi

  Seoda kullanmak için resim seçiminin çok önemli olduğunu her zaman aklınızda bulundurmalısınız. Bu nedenle, her zaman doğru imajı, bütün makalenizin temel fikrini yansıtacak bir şekilde seçmeye çalışın. Aynı zamanda ilgili metinle ve anahtar kelimeleri ile kesinlikle bağı olmalıdır. Genelde yapılan en büyük yanlışlardan birisi, temsil ettiği dökümanla ilgisiz görsellerdir ki, hiç kullanılmaması daha yerinde olacaktır. Çünkü, bağlı olduğu sayfanın değerini düşürecektir.
  Özellikle çok büyük isim yapmış seo firmalarının bile yaptıkları en büyük yanlışlardan birisidir. Geçmiş makalelerimizden birinde bahsetmiştik. Eğer bir görsel veya birden fazla görsel, amacınızı daha iyi yansıtacaksa o sayfanın büyük bölümünü onlara harcayın, ama yazı ile anlatacaksanız yazıya daha fazla yer verin. Eğer ikisini de eşit oranda kullanmanız gerekiyorsa elbette bunu da yapın. Ama sırf o sayfada tasarım açısından illa bir görsel olmalı, site genelinde diğer makalelere göre farklı görünmemeli diye anlamsız resimler iliştirmeyin.
  Google görsellerde bir arama yapıldığında, genelde otoriter olan sitelerin görselleri daha fazla öne çıkar. Bir önceki paragrafta özellikle en fazla isim yapmış seo servislerinin bile yaptığı bir yanlıştan bahsetmiştik. Bir seo uzmanı aradığınızda çıkan görselle seo uzmanı arasında bağ kurabiliyorsanız, o görsel doğru kullanılmıştır. Çok garip imgelerle ve simgelerle dolu, zorlama ve fabrikasyon olduğu belli olan bu anlamsız görselleri özellikle sıralamalarda en yukarılarda olan bir kaç site paylaşmaktadır. Bunun da amacı, sırf tasarım açısından sayfada eksik kalmaması ve sosyal platformlarda paylaşıldığında görünecek, makaleye iliştirilmiş bir görsel olmasıdır. Bu büyük bir yanlıştır. Özellikle görsel arama sonuçlarını anlamsız ve aranan anahtar kelime ile kesinlikle ilgisi olmayan onlarca resimle doldurmaktadır.

 3. Doğru dosya adını seçmek

  Bir görüntünün seosu daima doğru dosya adıyla başlar, aslında bu, değerlendirilebilir bir anahtar kelimeyi kullanmak için bir fırsattır. Bir görüntüye uygun bir isim verdiğinizde, arama motorlarına imajın ne ile ilgili olduğunu bildirirsiniz. Görselinizin İzmir Saat Kulesi ile ilgili olduğunu varsayalım, o zaman buna alakalı bir anahtar kelime içeren isim vermelisiniz. Bu çok önemlidir.

 4. Uygun resim oranı ve boyutu

  Bir görüntünün oranını, her zaman sayfada göstermek istediğiniz boyuta ayarlayın. Yükleme süresi, seo çalışmaları sürecinde üzerinde en fazla durulan şeylerdendir ve çok önemlidir. Çünkü bir görüntünün yükleme süresinde büyük payı olduğu unutulmamalıdır.
  Atılacak önemli bir başka adım, görüntünün boyutunun daima çok büyük olmamasıdır. Bu nedenle resmin boyutunun uygun olduğuna dair kontroller yapın. Çeşitli araçlara sahip bu anlamda bir çok yardımcı site vardır. Google üzerinden bu sitelere ulaşıp, hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vererek onu kullanabilirsiniz.

 5. Makalenizde uygun yere ekleyin

  Görüntüyü kullanmanın en iyi yolu, içerikte tam da onunla ilgili bölümleri bularak oraya yerleştirmektir. Görüntüyü kullandığınız noktanın ve orada bulunan yazının birbiriyle uyumlu olduğundan emin olunması gerekiyor.

 6. Alt metin ve başlık metni

  Seo için çok yararlıdır. Bir arama motorunu örümceğinin taraması, belirli sinyallere bağlıdır. Bir görseli değerlendirirken baz alınan noktalar bellidir.
  Alt metin ve başlık metni (title) görüntüye eklendiğinde, anlamsal olarak bağ kurulacak ve görsel görevini tamamlamış olacaktır.