Google seo stratejileri


Günde yapılan 3.5 milyar arama, Google’ ın çevrimiçi aramaların kralı olduğunu gösteriyor.
Bu nedenle özel olarak web sitesi sahipleri ve internet pazarlama uzmanları sürekli Google’ın arama sonuçları sayfalarında en üst sırada yer alacak en iyi google seo yöntemlerini araştırıyor ve bunları uygulayarak meslektaşlarına fark atmaya çalışıyor.

Makalede Google’ un seo algoritmalarının, sitenizin sıralamasını nasıl etkilediğini ve sayfalarınızın daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için neler yapılabileceğini açıklamaya çalışacağız.

Google gibi düşünmek

Google’ ın algoritmalarını ve seosunu anlamak için Google’ ın çalışma biçiminin mantığını anlamak ve kavramak çok önemlidir.

Google’ın bir arama motoru olarak görevi, kullanıcının sorguları için mümkün olan en iyi sonuçları döndürmektir. Google’ın algoritmaları, kaliteli içeriği web sitesi sahiplerinden temin etmek ve kullanıcılarına kaliteli, güvenilir web siteleri sunmak üzere tasarlanmıştır.

Ancak seoda yapılan çok büyük bir yanlış var. İçerik kesinlikle Google için yazılmamalıdır. Kullanıcılar için yazılmış olmalıdır. Google, bilgilerin ne kadar etkili olduğuna, ancak bilgilerin kullanıcılar için ne kadar yararlı olduğuna bağlı olarak web sitelerini sıralıyor.

Google seo algoritmaları nasıl değişir

Google arama deneyimini geliştirmek için, üzerinde sürekli çalıştığı algoritmalarını daima değişiyor. Bu, seonun herhangi bir web sitesi sahibi için sürekli güncellenen, gözlemlenmesi ve devam etmesi gereken bir şey olduğu anlamına geliyor.

Google algoritmalarının yıllar boyunca değişimleri

 

Google seo stratejileri Her güncelleme, arama sonuçlarını kullanıcılar için daha iyi hale getirmek için tasarlanıyor. Şimdiye kadar yapılmış en önemli güncellemelerden birkaçı hakkında bir şeyler yazarak devam edelim.

  1. Kasım 2003’de yaşanan Florida adlı güncelleme, yeni oluşan seo endüstrisinin o zamana kadarki bakış açısını değiştirdi. Bu güncelleme, abartılı anahtar kelime doldurma gibi siyah şapka taktiklerini kullanan siteleri cezalandırıyordu.
  2. 2005 yılında xml site haritası güncellemesi, seonun site taramasını ve dizin oluşturmayı etkilemesine gerçekten izin verdi. Web sahiplerinin webmaster araçlarını kullanarak, doğrudan site haritalarını Google’ a göndermesine izin verildi.
  3. Google yerel ve Google Haritalar, 2005 yılında kullanıma girdi ve yerel seonun oluşmasına yol açtı. Bu güncelleme, yerel işletmeler arasında kelimenin tam anlamıyla patlama yaşanmasına ve rekabetin oluşmasına neden oldu.
  4. 2009’daki vince güncellemesi, büyük markaların ve otoriter markalarla ilgiliydi ve bu anlamda kendilerine avantaj sağlıyordu.
  5. Aralık 2010’da Google, sıralamaları belirlerken hem Twitter hem de Facebook’ dan bu anlamda bilgi aldıklarını nihayet doğruladı. Bu diğer şirketlere nazaran elinde çok fazla güç bulunduran Google için büyük bir adımdı.
  6. 2012’de, “üstten” reklam yerleştiren sitelere, kullanıcı deneyimine zarar verdikleri gerekçesi ile cezalar verilmeye başlandı. Bu güncelleme, seonun kullanıcı deneyimi üzerinde de vakit geçirmesi gerektiğini gösterdi.
  7. Panda ve penguen güncellemeleri, sırasıyla içeriklerin ve harici bağlantıların aralama sıralamalarıyla ilişkisini gözlemleyerek devam etti.
  8. Eylül 2016’daki en son güncelleme olan penguin 4.0, gerçek zamanlı dizin güncellemelerini etkinleştirdi ve bu güncelleme pengueni artık temel algoritmanın kesin bir parçası yaptı.Günümüzde ise, güncel durumdan bahsetmemiz gerekirse, algoritmaların an itibarı ile baz aldığı en popüler kurallardan bazıları, kaliteli içerik, kaliteli backlinkler ve olumlu kullanıcı deneyimi sinyalleri içermekte. Yapılan çalışmalar bu doğrultuda yoğunlaştırılırsa pozitif etkileri kısa sürede gözlemlenecektir.
SEO içinde yayınlandı