Bütünsel (Holistik) Seo Nedir?


Bütünsel Seo olarak tercümesi yapılıp, seo terimleri sözlüğüne eklenen holistik (holistic) seo için aslında çok kasıp yeni bir tanım bölümü icat etmemize gerek yok. Arama algoritmalarının değişimi gözlenerek elde edilen, arama motorlarını tetikleyici puanlama ve sıralama sinyalleri vardır. Seonun amacını oluşturan sıralama iyileştirilmesi sürecinde söz sahibi olan bu tüm kriterlerin eşzamanlı olarak aynı anda incelenmesi ve uygulanması anlamına gelen bütünsel holistik seo, bu bakış açısından dolayı daha tutarlı sonuçlar sağlamaktadır.

Birçok kişi SEO çalışması yaptırmak istediğinde, başlangıç olarak anahtar kelimeler, rakip analizi, güncel sıralamayla ilgili şeyler anlatan SEO uzmanlarıyla konuşmaya alışık olduğu için, denemeye başlamamış işletmeler veya şahıslar için biraz zahmetli ve diğer tekniklere göre zaman alıcı olabilir.

Bir şirket veya kurum için o şirketin veya kurumların ürünleri ve hizmetleri ile ilgili kilit ve kritik anahtar kelime grubu için iyi sıralamanın cazibesi şüphesiz ki önemlidir. E zaten şirketin SEO yaptırma sebebide budur.Ve bu noktaya gelindikten sonra çoğu şirket ve o şirketlerin SEO çalışması yaptırdığı SEO danışmanları rehavete kapılır. Bir bakıma bunu amaçlarına ulaşmak ve zafer olarak görürler.
Vucudunu istediği forma koyduktan ve hayal ettiği başarıları gördükten sonra, artık çabanın çokta fazla gerekli olmadığını düşünen sporcunun düştüğü içler acısı durumdur.(Bkz;Rocky 3)

HOLİSTİK BÜTÜNSEL SEO YA GİRİŞ

Ancak özellikle mobil kullanımın yaygınlaşması ile artık kullanıcı davranışlarının başka yerlerde yoğunlaştığı ve alışkanlıkların boyut değiştirdiği, buna bağlı olarak baz alınan etkenlerin değiştiği görülüyor.Arama motorları neredeyse artık masaüstü kullanım istatistiklerini bile geri hizmete almış ve önceliği mobil istatistiklere vermiş durumda. Özellikle Google‘ ın mobil kullanıma bu kadar kafayı takması demek SEO çalışması sürecini haliyle “görünen/görünmeyen” onlarca “çoğu gerçek zamanlı” güncelleme bombardımanına maruz bırakıyor. Ayrıca, arama motoru sonuçlarını şekillendiren faktörlerin sürekli evrimi ve çoğu zaman ters köşe yapması, şirketinizin daha geniş pazarlama ve tanıtım hedefleri yolundaki SEO çabalarını hızla bozup tabir yerindeyse tuz buz edebilir. İşletmenizin sıralama hedefleri ve trafik iyileştirmeleri, sayfadaki öğelerin optimize edilmesiyle veya birkaç hatrı sayılır backlink planının uygulanmasıyla kısa vadede kolayca elde edilebilecek hedeflerdir. Ancak, SEO‘ nuzun hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamanın uzun vadeli hedefine odaklanmaması durumunda, gardınız düşebilir ve bu ilk kazançlar bir sonraki Google güncellemesiyle kolayca kaybolabilir.

PEKİ GELENEKSEL SEO İLE BÜTÜNSEL HOLİSTİK SEO FARKI NEDİR?

Evet makalenin uzun girizgahından sonra asıl anlatmak istediği şeye gelelim:

Geleneksel SEO olması gereken kuralları sıralar, her kuralın önemini ayrı ayrı bilir, irdeler, o tekniklerin hiç birisini inkar etmez. Ama çoğu zaman öncelik sıralamasını değiştirerek ve bazılarını o çalışmada kullanmayarak amacına çarpa çarpada olsa ulaşır. Elde ettiği sıralama  sonucunun getirdiği riskin farkında olduğu için de çok fazla garanti vaadetmez.

AMA BÜTÜNSEL HOLİSTİK SEO da mesela:

  • Sosyal medya butonları web sitesinde kesinlikle varolmalı, belirgin ve ulaşılabilir olmalıdır.
    !Özellikle mobil kullanım için her ziyaretçi profili ve her mobil cihaz ayrı ayrı incelenerek bu yönde Web Tasarım optimizasyonu yapılmış olmalıdır. Makaleyi veya sayfayı rahatça paylaşacağı yada tavsiye edeceği butonlar dışında, işletmenin SOSYAL MEDYA hesaplarının kısayolları da ziyaretçilerin kolay ulaşabilecekleri şekilde değerlendirilip ona göre konumlandırılmalı ve konuşlandırılmalıdır.
  • Söz konusu Web sitesi için kullanıcı odaklı olan bir link yapısı oluşturulmalıdır.
  • Web sitesinin özellikle E-ticaret sitelerinin, ürünlerle ilgili içerikleri sürekli olarak güncel tutulmalı özgün ve kaliteli olmalıdır.
  • Ek olarak bunların sosyal mecralarda paylaşılabileceği ve dolaylı olarak çok daha fazla hedef kitleye ulaşma olasığı gözönünde bulundurularak, optimizesi derinlemesine yapılmalıdır.Geleneksel SEO da etkili ve hızlı sonuçlar ön planda olduğu için, örneğin bir ürünün fotoğrafının illa çok kaliteli olması yönünde kasılmaz.Ama konu Bütünsel SEO ise eşzamanlı çalışma dahilinde tüm hamlelerin aynı oranda yapılması ve tutarlılık esas olduğu için bu es geçilemez.Bunlar, baz alınan kriterlerin en can alıcısı olan, “hemen çıkma oranı” nı da optimize ederek, ziyaretçilerinizin Web sitenizde kalma süresini arttıracak, elde ettiğiniz pozisyonun sıralamalarda daha uzun süre istikrarlı şekilde başı ağrımadan kalmasını sağlayacaktır.
  • Anahtar kelime kullanımı özellikle son yıllarda çok farklı bir hal aldı. Öyle ki, bir çok güncelleme, direk bahsi geçen konu için özel olarak yapıldı.Anahtar kelime seçiminde, söz konusu websitesinin hedeflediği kullanıcıların beklentilerini karşılayacak nitelikte kelimeler yer almalıdır. Yukarıdaki paragraflardan birinde bahsettiğimiz üzere, kullanıcıların arama alışkanlıklarının değişmesi sonucunda, bu değişimin anahtar kelime kullanımını farklılaştırması, SEO nun bu anlamda farklı teknikler uygulamasını gerektiriyor…Mesela -> kullanıcılarla kurulacak empati ile tahmin edilecek, özellikle 2 den fazla anahtar kelime veya zinciri…
  • Sosyal Medya reklamları ve Adwords kesinlikle kullanılmalıdır.Reklam konusunda alternatifleri olan Dijital kanallar da tespit edilerek kullanılmalıdır.
    !Etkisi asla inkar edilmeyecek bu unsurlarla, işletmenizin markası ve linki daha çok ve etkili şekilde vurgulandığı için, bir süre sonra eski müşterilerinizin bile güncel halinizi merak ettiği bir işletme haline geleceksiniz.Size mutlaka tekrar döneceklerdir.

Mesela, sürekli bahsi geçen bir SEO tartışması vardı;

-Adwords’ a reklam veren a firması, b firmasına nazaran Google organik sıralamalarında daha mı avantajlı?

Eğer o reklamı verdiği zaman zarfı içerisinde çok fazla masaüstü pcye, mobil cihaza ulaşmış ve tıklanmışsa, hatta çoğu kullanıcı tarafından daha sonra gözatmak için yer imlerine bile eklenmişse, bu internet sitesinin linkinin akılda kalması, sonraki günlerde de doğal ziyaretçi kitlesi ile organik olarak yükselmesi çok normal ve gayet doğaldır.Komplo teorileri üretmeye gerek yok.Zaten bunun aksi çok gözönünde olmuş ve çok dikkat çekmiş olurdu. Özellikle “zeki” halkımız tarafından kesinlikle gözden kaçmayacağı için sonuna kadar suistimal edilirdi.
Mesela reklam verdiği süre içerisinde şanssızlık eseri çok az kullanıcıya ulaşmış Websiteleri var. Bunun tamamen o dönemle ilgisi de olabilir. Diziler, maçlar veya yas ilan edilen zamanlar bile, hedef kesimin internet kullanımına yansıyabilir ve o reklamın hedeflediği kullanıcıya zamanında ulaşmasını engelleyebilir.Sonuçta daha az kişiye ulaştığı için karavana geçebilir.Düzenli olarak Google Adwords a, Yandex Direct e, Facebook a reklam verse bile tamamen yanlış strateji izlediği için beklediğini alamayabilir.
Tesadüfi olarak bu zamanları seçen firma, ilk örnekteki firmaya göre “eğer bu teori doğru olsaydı” Google tarafından “torpilli” olmalıydı ama değil işte, sıralama sonuçlarının derinliklerinde kaybolmuş böyle sayısız şirket var.

SEZON FİNALİ…

Bütünsel (Holistik) SEO da, start verdiğiniz anda herşey eşzamanlı olarak harekete geçeceği için, LEGAL SEO yöntemlerinin her biri aynı önemle derinlemesine incelenir ve uygulanır.

Bir Cevap Yazın