SEO’ nun Karanlık Yüzü (Black Hat Seo)


Sık sık bazı seo ajansları ve pazarlamacılar, seoda en fazla dikkat edilmesi gereken kullanıcı deneyimini iyileştirme adına hiçbir şey yapmayan seo manipülasyonu yani “Black Hat SEO” taktikleri uygularlar. Seo manipülasyon taktikleri arasında en fazla, anahtar kelime spamlaması, düşük kaliteli sayfaların sayısının artması, doğal olmayan bağlantı ağları oluşturulması ve kullanıcılara ve arama motorlarına farklı görünen yanıltıcı web sayfalarının oluşturulması yer alır.
Zaman zaman negatif seo, elit olmayan seo, anti seo gibi kelimelerle de vurgulanan black hat seo, sıklıkla haksız rekabet, çevrimiçi dolandırıcılık yapmak, bir şahsa veya şirketin itibarına saldırmak veya gerçek bir çaba sarf etmeden bir müşterinin sitesini arama sonuçlarında üst sıralara taşımak için kullanılır.

BLACK HAT SEO

Black hat seo (siyah şapka seo), web sitelerinde uzun vadeli ve tutarlı bir yatırım yapmak yerine, daha hızlı ve çoğu zaman kısa süreli olarak hedeflenen bir getiri elde etmek isteyen kişilerce daha fazla kullanılıyor. Siyah şapka seo, muhtemelen farkedildiğinde web sitenizin bir arama motorundan tamamen men edilmesine, indexlerden silinmesine neden olabilir. Ancak söylediğimiz üzere burada amaç ve odaklanan genelde hızlı yüksek getirili iş teknikleri üzerine olduğu için, siyah şapka seo taktikleri kullanan kişiler zaten bunu umursamaz ve dikkate almaz. Onlar için önemli değildir.

Çizginin diğer tarafı “Black hat seo teknikleri”

Her büyük arama motoru, web tasarım ve seonun kabul edilebilir ve kabul edilemez tekniklerini ana hatlarıyla belirleyen, halka açık dökümanlar yayınlamıştır. Bir sayfa veya web sitesi bu kurallardan birini veya birden fazlasını ihlal ediyorsa, kullandığı tekniklerde büyük ihtimal seo manipülasyonu var demektir. Örneğin bu konuda daha fazla kriter belirlediği için, Google’ ın Web Yöneticisi Yönergeleri‘ ni inceleyelim. Google’ın sunduğu özel yönergelerde, çizginin diğer tarafına geçmek için uygulanan tekniklerin en önemlileri:

  1. Otomatik olarak oluşturulmuş içerik.

  2. Az orjinal içerikli sayfalar oluşturma

  3. Gizli yönlendirmeler.

  4. Gizli metin veya bağlantılar.

  5. Giriş sayfaları.

  6. Kazınmış içerik.

  7. Alakasız anahtar kelimeler içeren sayfalar.

  8. Kimlik avı veya virüs, Truva atı veya diğer kötü amaçlı yazılımları yükleme gibi kötü amaçlı davranışa sahip sayfalar oluşturma.

  9. Zengin snippetler biçimlendirme etiketlerinin yanıltıcı olması ve kötüye kullanımı.

  10. Google’a otomatik sorgular gönderilmesi.

SEO içinde yayınlandı