Bir Seo Şirketi ile çalışırken dikkat edilmesi gerekenler


Şirketinizin büyümesini ve başarmasını istersiniz. Bunu tüm şirket sahipleri haklı olarak ister.Bir gün şirketinizin çevrimiçi varlığının beklediğiniz gibi olmadığını fark edersiniz. Marka olma yolunda bir SEO şirketi ve SEO ajansı ile ortak çalışmanız, destek almanız gerekebilir.
Sürekli adını duyduğunuz, ne yaptıklarını bilmediğiniz ve hep tanışmakta tereddüt ettiğiniz SEO ile tanışma vaktiniz gelmiş demektir.

Peki ama nereden başlamalısınız? SEO nasıl çalışır? SEO ne yapar? Hangi SEO şirketi ile çalışmalısınız?

Bir SEO şirketi seçme süreci, büyük ölçüde işletmenizin başarısını etkileyen önemli bir karardır. Ayrıca önemli bir yatırımdır.

Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak…

Bu karar aşaması, bazen kararsızlıklarla dolu, sancılı bir süreç olabilir. Güzel sözler söyleyen ve güzel şeyler vaadeden yüzlerce SEO ajansı var. Saygın ve işini iyi yapan bir SEO firması ararken, şanssızlık eseri sahte ya da etik olmayan kuralları denemekte sakınca görmeyen, illegal teknikler deneyen bir SEO şirketine çatmak, elverişli sonuçlar ve kar beklerken, aksine işiniz için yıkıcı ve telafisi uzun sürecek sıkıntılı sonuçlar doğurabilir.

Bir SEO şirketine paranızı ve web sitenizi teslim etmeden önce, en azından bazı konularda yeterli olduklarından emin olmanız gerekiyor:

1. Bir şirketin arama motoru sıralaması nasıl geliştirilir?

Saygın bir SEO şirketi bu sorunun cevabının çok yönlü olduğunu bilir.
Yeterli bir SEO uzmanı bu tür kuruluşların arama sonuçlarındaki sıralamasının;
Sayfa optimizasyonu, blogging, sosyal medya, video ve diğer bir dizi faktöre bağlı olduğunu bilerek, size bunu anlatmaya çalışır.
Web sitenizin ön SEO denetimi-, güvenilir bir ajansın yapmasını isteyeceği ilk şeylerden biri olmalı. Sıralamaları artırmanın tek yolu olarak backlinkleri gören SEO şirketlerinden sakının. Kaliteli backlinkler web sitenizin sıralamalarını bir yere kadar iyileştirir, ancak tek başına yeterli değildir.-Backlinklere- başka faktörlerin eşlik etmesi gerekir. Aksi takdirde, arama motorları tutarsızlık sezecektir. Çok fazla backlink vurgusu muhtemelen beraberinde sıralamalarınıza yardımcı olamayacak düşük değerli bağlantılar getirecektir. Zaten yüksek değerli backlinkler çok fazla çaba gerektirir, öyle her SEO şirketinin hemen alamayacağı bağlantılardır.Kaldi ki bu bağlantılar sağlansa bile, son güncellemelerden sonra arama motorları – Özellikle GOOGLE gördükleri her backlinke hemen atlamamakta, değerlendirme süreci başlatmaktadırlar.Bu nedenle, yüksek değerli, saygın ve otoriter sitelerden herhangi bir sorun olmadan düzenli olarak bağlantı almaya söz veren şirketleri size hangi tür bağlantılar vaat ettiklerine ilişkin bir soru ile takip etmelisiniz.

Genelde bir çok SEO şirketi, backlink oluşturmak için otomatik bağlantı oluşturma aracı kullanır. Bu tür toplu ve otomatik bağlantılar, web siteniz ve dolayısıyla işletmeniz için kötü haberleri beraberinde getirebilir. Arama motorları tarafından cezalandırabilir ve tekrar özgürlüğüne kavuşması, çok daha zahmetli bir çalışmayı gerektirir.

2. Ne zaman sonuç beklemelisiniz?

SEO uzmanı olan ve SEO‘ nun nasıl çalıştığını bilen herkes, bir kaç günde bu önemli gelişmelerin gerçekleşmeyeceğini kabul eder. Çoğu zaman bu süreç aylar sürebilir . Birkaç hafta içinde önemli sonuçlar vereceğini beyan eden şirketler, o bir kaç hafta sonunda kaçamak cevaplar vermek zorunda kalacaklardır.Ve şüphesiz ki, onlar için büyük bir utanç vardır !…

3. Hangi pazarlama ve analitik rapor türlerini, hangi sıklıkta almalısınız?

Saygın bir SEO şirketi, web siteniz için yapacakları iş hakkında tamamen şeffaf olmalıdır. Düzenli olarak açıklama yapmayı ve raporları gözden geçirmeyi reddeden bir SEO şirketi sizi endişelendirmelidir. Sadece düzenli raporlar vermekle kalmayıp aynı zamanda sizinle fikir alışverişi de yapabilen bir ajansı seçin. Bu sayede sorular da sorabilir ve ikna olabilirsiniz. Söz konusu ajansın SEO uzmanlığını ve bilgisini sergilemesi, müşteri olarak aklınızdaki soru işaretlerinin büyük kısmını bertaraf edecektir.

Bir Cevap Yazın